Operační změna pohlaví
Změna pohlaví se stala běžnou operací.
Od roku 2012 se zabývám operacemi hrudníku u non cisgender populace. Operace provádím jak na pojišťovnu, tak jako samoplátci. V případě klientů na pojišťovnu dodržuji nutné formality včetně souhlasu odborné komise, věkové hranice a pod. U samoplátců postupuji individuálně, většinou s konzultaci se sexuologem daného klienta.
Přes 10 let praxe a se stovkami klientů patříme k největšímu centrum pro "top surgery" ve střední Evropě.
Po 10 letech práce s klienty s jinou pohlavní identitouvnabízím zkušenost stovky provedených operací. Péči je nutné nastavit individuálně pro každého.
Na naší klinice se zabýváme operacemi nejen u cisgender populace, ale i u nebinárních lidí. Osobně si myslím, že názvosloví výše uvedené přesně popisuje stav mysli mých klientů. Buď se jedná o cisgender klientelu, které při narození byla dána jednota těla a mysli nebo operuji klienty, kteří jsou v rozporu a jejich tělo se neshoduje s přesvědčením mysli. Tito klienti se narodili buď někde mezi dvěma krajnostmi, a proto jsou nebinární nebo jejich mysl ukotvena na druhém polu a jsou transexualní.
Specializujeme se na tzv. TOP surgery, tedy operaci hrudníku při nutnosti úpravy prsu. Vyvinul jsem zcela nový postup, endoskopickou mastektomii, která nezanechává žádnou jizvu v oblasti bradavky a dvorce. Stejně tak jsme schopni odoperovat i mnohem větší prsy a vytvořit plochý hrudník. Na druhé straně z plochého hrudníku vytváříme augmentací hrudník ženský, a to i extrémních rozměrů za použití tkáňových expaderů, které následně měníme za prsní implantáty.
Pro každý hrudník se snažím nalézt to nejlepší řešení.
cisgender, transgender, transexualismus, nebinární klient, mastektomie u female-to-male, operace vršku, top surgery, zvětšení prsou u male to female
-
Female-to-male operace
Prsní žláza patří mezi kožní žlázy a rozprostírá se na přední ploše hrudníku. Její rozsahu může být až z podklíčkové krajiny dolů k podprsní rýze a od hrudní kosti až k okraji velkého zádového svalstva. Prsní žláza bývá bohatě cévně zásobena a navazuje na lymfatický systém v podpaží. Nejvzdálenější výběžek prsní žlázy je právě v této oblasti v blízkosti podpaží.
Mastektomie je chirurgický operační výkon, při kterém se odstraňuje prsní žláza. Mastektomie může být pouze parciální nebo totální. Při diagnóze transsexualismu female-to-male je vyžadována mastektomie totální, tedy kompletní odstranění prsní žlázy. Přesto nelze vždy jednoznačně stanovit, že celá prsní žláza byla odstraněna. I po totální mastektomii tedy může vzniknout karcinom prsu z prsní žlázy. U parciální mastektomie, kde se odstraní pouze část žlázy, je možnost vzniku karcinomu patřičně vyšší. V případě, že ponecháváme dvorec s bradavkou na výživné stopce obsahující část prsní žlázy, jedná se vždy o mastektomii parciální. V případě ponechání pouze výživného mostu pro dvorec s bradavkou z kožního laloku, jde již o mastektomii totální, ale i přesto v oblasti dvorce je ponechána zbytková žláza. Stejně tak jako při technice se štěpováním dvorce, kde je již žláza jen v nepatrném až minimálním rozsahu.
U všech typů operací prováděných v celkové anestezii se mohou vyskytnout standardní operační komplikace, které se vyskytují u každého operačního výkonu. Jedná se zejména o krvácení, infekci, nehojící se jizvu, odúmrť kožní, necitlivost kožní, otok apod. Zásadní je rovněž necitlivost celé operované oblasti a zejména ztráta citlivost bradavky.
Anatomicky prsní žláza velmi intimně naléhá na kůži a u hubených pacientů bez podkožního tuku je preparace velmi obtížná. Naopak u obézních pacientů je výkon více zatížen možných vznikem nerovností vzhledem k nejasné identifikaci prsní žlázy v tukových valech a nutnosti odstranit i část tukových deposit spolu s prsní žlázou. Během preparace je třeba zastavovat řádně krvácení z přerušených cév pomocí elektrokoagulace, což u hubených jedinců může vést až k popálení kožního krytu. Popálenina bývá většinou lehká a sama se zhojí.
Vyjma komplikací všeobecných se mohou vyskytovat i komplikace specifické pro daný typ mastektomie a komplikace specifické pro transsexualismus. Komplikace specifické pro jednotlivé mastektomie uvedeme u každého typu operace. Specifickým stavem před operaci transsexualismu je užívání hormonů, které mění vlastnosti krve. Mužský hormon sice zvyšuje množství krvinek, ale často snižuje schopnost shlukování a stavění krvácení. Proto se doporučuje vysazení testosteronu měsíc před operací.
Nejčastější komplikace u jakékoliv mastektomie je vznik pooperačního seromu. Pooperační serom, neboli hromadění tkáňového moku je důsledkem vzniku rané plochy a následnou snahou organismu o zhojení. Serom se vytváří vždy, v řadě případů je minimální a nevyžaduje žádnou chirurgickou intervenci. Při větším seromu pacient dochází k ambulantnímu odsávání, které se provádí pomocí jehly. Vzhledem k necitlivosti kožních laloků není punkce seromu většinou bolestivá. U řady pacientů serom odchází samovolně v rámci drobné dehiscence operační rány, což je vhodné řešení.
Druhou nejčastější komplikací je pooperační krvácení, vzniklé až do 48hodin od operace. Vzhledem k tomu, že po odstranění prsní žlázy vzniká obrovský prostor, do kterého může tělo krvácet a nedojde k zastavění krvácení tlakem, dokud není tento prostor naplněn, patří krvácení k závažným komplikacím mastektomii. Krvácení vzniká prudkým pohybem, třením operovaných ploch po sobě, zvýšením tlaku apod. Proto je vhodné po operaci dodržovat klidový režim, nezvedat ruce, nespat na boku nebo břiše.
-
Typy operací F-t-M
Přístup z podpažní jamky ( tzv. axilou )
Tento typ operace je specialitou naší kliniky, zejména ve formě endoskopické operace (vyvinul a provádí pouze Dr.Justan). Jizva je situována v podpažní jamce, její délka je cca 6cm. Pomocí této jizvy je odstraněna kompletně celá prsní žláza a prsní dvorec zůstává zcela bez jizev. Vzhledem k náročnosti výkonu je tento více zatížen možností pooperačního krvácení. Specifická je jizva v podpaží.
Periareolární mastektomie bez nebo se zmenšením dvorce
Výkon se provádí pouze z řezu v oblasti dvorce, který je buď poloobloukovitý ve spodní okraji dvorce nebo po jeho celém obvodu v případě, že cílem operace je i zmenšení dvorce (typ „sluníčko“). Tento typ výkonu zanechává pouze jizvu v oblasti dvorce. Následně je celá žláza odstraněna z tohoto přístupu v celém jejím rozsahu. Při operaci typu „sluníčko“ někdy dochází k částečné odúmrti dvorce. Většinou není nutná chirurgická intervence.
Rozšířená periareolární mastektomie
Literatura uvádí především směr rozšíření dolů směrem k břichu. Na naší klinice preferujeme směr zevní, při kterém je periareolární řez ( viz minulý odstavec ) rozšířen o cca 5cm řez na zevním okraji, vytvářející tvar letící komety ( typ „kometa ). Po sešití je výsledná jizva ve tvaru lízátka s držátkem zevně. Specifickou vzhledovou komplikací této techniky je lehce navalitý vnitřní okraj dvorce.
Techniky dvou řezů ( double incision - DI )
DI techniky se mohou provádět v několika variantách. Dvorec s bradavkou může být tzv. stopkovaný na výživné cévě nebo může být přenesen jako volný kožní štěp. Polohu jizvy na hrudníku lze rovněž zvolit v různých úrovních. Pokud je jizva horizontálně středem hrudníku a její součástí je budoucí dvorec, pak je tato technika nazývána „fishmouth“ nebo v našem označení jako „horizont“. V případě, že je jizva situována níže a měla by vytvářet přirozené dolní ohraničení hrudníku, tak techniku nazýváme „měsíček“ vzhledem ke svému poloobloukovitému tvaru jizvy. Nad jizvou je pak umístěna bradavka. Specifickou komplikací techniky „ horizont“ je vznik rané dehiscence v místě bradavky. U techniky „měsíček“ může dojít k posunu polohy dvorce v důsledku hojení.