Skip to main content

Plastika prsou

Ženské poprsí považuji za velmi významný symbol ženskosti.

Cítím, že i samy ženy vnímají svoje poprsí velmi vážně a při odchylce od vysněného vzhledu se tím často trápí. Plastická chirurgie dokáže takové trápení účinně zmírnit a v některých případech definitivně ukončit. Tím jsme schopni navrátit ženě pocit celistvosti a přitažlivosti.

Naše klinika se dlouhodobě zabývá operacemi prsou jak estetického rázu ( zvětšení prsou, zmenšení prsou, modelace prsou ... ), tak i operacemi rekonstrukčními ( preventivní odstranění prsou u rizikových pacientek, rekostrukce prsu po onkologických operacích ... )

Máte-li jasnou představu, jak má Vaše poprsí vypadat, pak mi ji prosím sdělte. Krásu musíme tvořit společně.

PLNĚNÍ VAŠICH SNŮ? JE TO VŮBEC MOŽNÉ?

Ač se to zdá jako věc jednoduchá, málokterá z Vás mi dokáže při konzultaci jasně popsat, jak by její prsa měla po operaci vypadat. Na rozdíl od ostatních kolegů jsem otevřený přineseným fotkám. V ten moment, kdy mi ukážete Váš sen na někom jiném, jsem schopný Vám sdělit, jestli je to reálné nebo nikoliv. Pokud je reálné dosáhnout Vašeho požadavku, pak na něm začneme společně pracovat a můžu Vám garantovat, že udělám maximum proto, aby se stal skutečností. Ale upřímně, já neumím plnit Vaše NEREÁLNÉ sny. U nereálných představ je prvním krokem vrácení Vás rovnýma nohama na zem. V průběhu konzultace je minimum prostoru pro obšírné vysvětlování. Prostě na Vás budu trošku tvrdší a rovnou to na Vás vybalím. Předem se Vám za to omlouvám. Vím, je to kruté, a ne každá žena je ochotna o sobě, respektive o svých prsech, slyšet pravdu. A v tento moment se Vám hroutí Váš sen jako domeček z karet. A Vy máte 2 možnosti. Buď se vzchopíte a společně vymyslíme kompromis, jak dosáhnout toho nejlepšího cíle nebo se prostě necháte odoperovat někým jiným, kdo to třeba umí lépe než já. Ale pevně věřím, že takových klientek bude minimum. Chirurgii prsu mám skutečně rád a dělám ji dostatečně dlouho na to, abych Vám byl schopen nabídnout to nejlepší na světové úrovni.

KOMUNIKACE JE ZÁSADNÍ

Komunikaci mezi klientem a lékařem považuji za nejdůležitější součást konzultace. Na internetu se o mně dočtete, že při konzultaci moc nemluvím. Ale jak vtipně poznamenala jedna moje klientka – nepřišla jsem si pokecat u kafe. Pro mě je zásadní, abychom společně sdíleli stejnou filozofii zákroku. I když nejste odborníci, mým cílem je Vám poskytnout informace v maximální možné šíři. Často v ambulanci vnímám, že je těch informací na Vás moc. Podle odborné literatury si pacient odnáší jen cca 30% informací a ostatní vypouští. Proto je naprosto logické, že pokud něčemu nerozumíte, tak se mi znovu ozvete a znovu to probereme.

OPERAČNÍ TECHNIKY

Díky 20leté zkušenosti s chirurgií prsu jsem si osvojil řadu operačních postupů, které jsem v průběhu těchto let zdokonaloval, ale v některých případech i opouštěl. To, co mě např. na začátku mé kariery moji školitelé učili (a za což jim mnohokrát děkuji), jsem v průběhu let opustil téměř kompletně. Není to tím, že by to byly techniky špatné, ale moderní vývoj operačních přístupů Vás prostě donutí na celou problematiku pohlížet jinak. Kam jsem se za ty roky posunul a co Vám tedy můžu nabídnout?

zmenšení prsou, zvětšení prsou, rekonstrukce prsu, plastika prsou brno, zvětšení prsou vlastním tukem, modelace prsou bez implantátu, plastická operace prsu, podprsenky po operaci prsu

 • Metody zvětšení prsou

  Pokud má žena pocit malých prsou, tak se v hloubi její mysli zrodí myšlenka, že by tento svůj hendikep měla napravit a zatouží po jejich zvětšení.  Přirozeností člověka je si vybírat ty nejsnazší cesty k dosažení cíle. Moje představa o Vaší cestě začíná na internetu zadáním hesla „jak zvětšit prsa“. Na tento odkaz Vám vypadne nabídka farmaceutických preparátů a řada webů plastické chirurgie. Pro Vás, jako laika v této oblasti je to poměrně nepřehledné, a tak si myslím, že řada z Vás šáhne v první řadě po těch lécích.

  Je pravda, že po skutečných lécích rostou prsa. Toho jsou důkazem klientky, které prodělávají změnu pohlaví z může na ženu. Po nasazení hormonální terapie dokáže poprsí vyrůst někdy i o celé číslo. Je třeba si však uvědomit, že začínáme z ničeho. Začátek je v tomto případě z mužského hrudníku a po hormonální terapii je možné mít menší prsa. Na druhé straně, a toho si všímám stále častěji na plovárnách, velké prsy mají i obézní muži, a dokonce i chlapci. Volně dostupné léky nejsou hormonální, ale tzv. fytofarmaka, tedy výtažky z bylin. Úspěšné zvětšení ženského prsu pomocí fytofarmaka považuji za neprokázané. Pokud se pletu, neváhejte mi to napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a přiložte i fotky před a po. Děkuji.

  Další možností je systém vakuových pump, který se pravidelně a dlouhodobě nasazuje na oblast prsů. Smyslem má být pomocí podtlaku přimět prsní žlázu ke zvětšení. Tento systém je odbornou veřejností přijímán jako pomocný a neslouží pro trvalé zvětšení prsu. Zvětšení poprsí je pouze přechodné a po ukončení používání systému dojde opět ke zmenšení. Některé kliniky doporučovaly tento systém před zvětšením poprsí pomocí vlastního tuku.

  Zvětšení prsou vlastním tukem je perfektní metoda, pokud netoužíte po změně velikosti o víc jak 1 číslo během jednoho sezení. Na internetu můžete najít krásné výsledky, které prezentují až neskutečné zvětšení pomocí vlastního tuku. Moje první zkušenosti s touto metodou sahají do roku 2009, kdy jsme jako první v České republice zkoušeli obohatit tuk pomocí kmenových buněk a tím docílit déletrvajícího efektu se zachováním většího množství živé tukové tkáně.  Od té doby technika prošla řadou změn, ale vlastní metoda provedení je stále stejná. V roce 2013 jsem pak absolvoval stáž v Berlíně, kde se provádí zvětšení prsou vlastním tukem zcela rutině a diskutovali jsme naše pacienty. Poslední dobou tuto metodu neprovádím tak často jako mezi 2013-2017 vzhledem k nepředvídatelnosti výsledku.

  Pokud chceme docílit výsledek předvídatelný, pak je nutné se obrátit o pomoc k silikonovým implantátům. Z mého pohledu je to standardní metoda, která dává standardní výsledky. Samozřejmě je nutné myslet i na negativa silikonových implantátů, která můžou značně snížit radost z výsledky v čase. Přesto si myslím, že silikonové implantáty nelze nahradit žádnou jinou metodou výše popsanou.

 • Prsní implantáty

  Prsní implantáty vznikly v šedesátých letech minulého století. Od té doby už uplynulo přes 60 let a vývoj prsních implantátů zaznamenal řadu zásadních změn, které vedly k inovacím jak materiálu, tak operační techniky.

  Všeobecně se prsní implantáty skládají z obalu a z výplně. Oboje může mít různé vlastnosti, které následně dávají implantátu jeho specifickou charakteristiku. Vzhledem k novému zákonu omezujícímu reklamu zde bohužel nemůžeme jmenovat jednotlivé značky implantátů a k nim přiřadit jejich vlastnosti. Vy si tak nemůžete předem zjistit, jakému implantátu je dobré se vyhnout. To Vám jsem schopen poradit až při osobním setkání.

  Silikonové prsní implantáty jsou podle mě zlatým standardem při augmentaci prsu. I když jejich vývoj doprovází často různé aféry, vždycky je prsní implantáty přečkaly a předpokládám, že se budou ještě dlouho používat. V současné době neexistuje jiná alternativa, která by poskytla tak předvídatelný výsledek augmentace prsu. Ačkoliv výplň vlastním tukem je nadějná, větší zvětšení prsu s ní během jednoho sezení dosáhnout nelze.

 • - obal prsního implantátu

  Nejprve se zaměříme na obal prsního implantátu. Obal se většinou skládá z tužší silikonové vrstvy, která vzniká namáčením „kopyta“ do vany se silikonem a následným uschnutím. Takových vrstev bývá hned několik, aby výsledná pevnost byla dostatečná a prsní implantát vydržel dlouhodobou zátěž v těle.

  Od počátku výroby prsních implantátů dodnes se můžeme potkat s hladkým povrchem. Ten se ukázal jako výhodný, pokud implantáty umístíme pod sval a chceme po nich, aby tak trošku v těle klouzaly a vytvářely dojem přirozeného spadnutí prsu. Pokud ho však dáme pod žlázu, tak je u něho významné riziko vzniku kapsulární kontraktury a rovněž ten přirozený propad prsu je časem poněkud moc přehnaný.

  Proto se vymyslela tzv. texturace povrch silikonového implantátu, což znamená, že povrch implantátu je hrubší. U jedné ze značek se docílilo dokonce až takové hrubosti silikonového pouzdra implantátu, že se poměrně pravidelně přichytávala k okolní tkáni. To byl velmi příznivý jev zejména u anatomických prsních implantátů, kterým zabraňovala v otočení. Výrobce to označoval jako efekt suchého zipu – velcro effect.

  V posledních letech, pravděpodobně díky business rivalitě mezi jednotlivými značkami implantátů, se do hledáčku konkurentů dostal právě tento nejhrubší povrch a byl označen za viníka vzniku BIA-ALCL, tedy onemocnění krve vzniklé na podkladě přítomnosti silikonového implantátu, lidově rakovina krve. Při dalším zkoumání se došlo k závěru, že tuto nemoc nedělají jen texturované implantáty, ale v zásadě všechny implantáty, které do těla můžete dostat a dlouhodobě máte. Byla jen popsána závislost vzniku onemocnění na hrubosti povrchu implantátu, a tak ty nejhrubší typy implantátů se začaly stahovat z trhu.

  Aktuálně se tedy vyrábí implantáty hladké a implantáty středně texturované, které ale již vůbec nemají efekt suchého zipu, proto u nich sice zřídka ale přece může dojít k pohybu a točení. To se týká zejména anatomických prsních implantátů.

  Zcela jinou skupinou je povrch polyuretanový. Polyuretan je vstřebatelný materiál charakteru semiše, který je ve vrstvě cca 2 mm nanesen na povrch silikonového pouzdra. Polyuretanový povrch je aktuálně jediným na trhu, který dokáže téměř ve 100% zabránit pohybu a rotaci implantátu. Navíc se popisuje výhoda prevence kapsulární kontraktury. Proto považuji prsní implantáty s polyuretanovým povrchem za nejvhodnější pro reoperace prsu. Bohaté zkušenosti s nimi jsem nasbíral při rekonstrukčních operacích u onkologických pacientek. Polyuretanový povrch prošel historicky i jednou vážnou krizí, kdy byl označen za původce rakoviny. Pokus byl proveden na myších a v následujících experimentech se tato domněnka nepotvrdila a FDA opět prohlásil polyuretanový prsní implantát za bezpečný.

 • - výplň prsního implantátu

  Vždycky mě zajímalo, co vlastně ten implantát obsahuje. Když se to jmenuje silikonový implantát, tak by měl obsahovat přeci silikon. Ale ne každý prsní implantát obsahuje silikon. Co jiného by tedy mohl obsahovat?

  Třeba vodu. Existují vodou plněné prsní implantáty se silikonovým pouzdrem. Voda je pro tělo naprosto bezpečná tekutina a její únik ze silikonového pouzdra nepředstavuje pro člověka žádné riziko. Na druhé straně voda nemá hustotu prsní žlázy. Je mnohem řidší. S tím souvisela právě možnost snazšího úniku ze silikonového pouzdra. A taky při ne úplné náplni implantátu docházelo k fenoménu čvachtání. Prsa se Vám prostě trošku přelívala.

  Aby se předešlo výše zmíněným problémům při náplni pouze vodou, zavedl se v rekonstrukční chirurgii implantát, který byl předplněný silikonem a za tímto silikonovým pouzdrem byla kapsa určená pro vodu. Takový implantát se mohl následně doplnit vodou, čímž se zvětšil objem rekonstruovaného prsu. Doplnění vodou probíhala až po vhojení implantátu v těle klientky pomocí speciální chlopně.

  Další možnou náplní je odlehčený gel pomocí mikrosfér vzduch. Je to vlastně provzdušněný gel, se kterým je implantát o cca 30% lehčí. Jeho nevýhodou je poměrně větší tuhost a společně se svým obalem vytvářejí značně nepoddajný celek s ostrou hranou. To by měla mít klientka na paměti, pokud by požadovala odlehčené implantáty. Odlehčené prsní implantáty mají svoje nesporné klady, ale zároveň musí být jejich indikace velmi zvažována u štíhlých klientek. Ne vždy se hodí.

  Standardní výplní silikonového pouzdra prsního implantátu je samozřejmě rovněž silikon. Vlastní silikon prošel během těch 60 let několika generacemi. Od úplně řídkých až po velmi husté. My to popisujeme jako kohezivitu gelu. V současné době je silikon charakteru gumových medvídků, tedy není vůbec tekutý. Proto se nemá cenu bát jeho „vylítí“ nebo vstřebání do těla. I úplně popraskaný implantát v těle většinou drží poměrně slušně svůj tvar. Často žena ani neví, že v sobě nosí prasklý implantát.

  Hustota gelu bývá větší u anatomických implantátů, nižší u kulatých. Je to z toho důvodu, aby anatomické implantáty držely svůj přirozený tvar. Existují i speciální DualGel implantáty, které mají v sobě dvě komory s různě hustým silikonovým gelem. Opět mají svoje přednosti i zápory, ale příliš se nerozšířily.

 • - tvar prsního implantátu

  Od prvních kulatých implantátů jsme se už posunuli velmi daleko. V současné době existuje u jednoho kvalitního výrobce přes 500 různých tvarů, povrchů a velikostí, které si můžete pro sebe představit. Každý implantát je popsatelný pomocí 4 rozměrů: šířka, výška, profil, oblouk. Šířkou se myslí šířka základny prsního implantátu, tedy šířka té části implantátu, která je „nalepená“ na hrudní stěně. Výškou je míněna výška základny implantátu. Profil je vzdálenost od základny do nejvyššího bodu zakřivení-boule implantátu, tedy vlastně dopředu. Profil určuje, jak moc dopředu budou Vaše nová prsa profilovaná. A oblouk je vzdálenost od pomyslné bradavky na vrcholu implantátu k jeho základně.

  Jak jsem psal výše, prvním tvarem byl kulatý prsní implantát. Kulatý implantát má kulatou bázi, jeho výška a šířka je shodná. Nejvyšší bod zakřivení, kde měříme profil, je přesně nad středem kružnice základny implantátu. Pokud kulatý prsní implantát leží na stole, je stejný z každého úhlu pohledu. Stejně tak i v těle je jedno jak je otočený. Je jasné, že musí být základnou k hrudnímu koši, ale nerozeznáváme vlevo vpravo nahoře dole.

  Další variantou je kulatý prsní implantát s oválnou bází. Někteří výrobci přišli s nápadem kulatý implantát trošku zešišatět. Nápad je to vcelku dobrý, ale protože v repertoáru implantátů máme implantáty anatomické, myslím, že nedojde k většímu rozšíření.

  Anatomické prsní implantáty jsou podle mého názoru zatím to nejlepší, co si může každá žena přát. Je jen málo indikací, ve kterých bych dal implantát kulatý. Anatomický implantát je prostě vždycky přirozenější. Kdo po přirozenosti netouží, klidně může šáhnout po implantátu kulatém. Osobně si myslím, že by ale plastická chirurgie měla pouze podtrhnout přirozenou krásu. Jaký je můj přístup pro výběr implantátů najdete v příslušném článku.

  Anatomické prsní implantáty mají ještě jednu podkategorii a tou jsou implantáty kapkovité. Nejsem zastáncem tohoto dělení, ale jistou logiku to má. Kapkovité implantáty mají totiž kulatou základnu. Tzn. že jejich výška a šířka báze jsou shodné. Tím výrobce vytvořil kategorii, která je levnější něž „plnohodnotné“ anatomické implantáty, ale zároveň poskytuje anatomický tvar.

  Na rozdíl od kapkovitých, pravé anatomické implantáty bázi kulatou nemají. Jejich báze je oválná a klientka si může vybrat mezi spíš širší nebo spíš vyšší bází. Z mé praxe vyšší báze dávám velmi velmi zřídka. Nejčastěji se pohybuji s bází lehce nebo více širší než výškou. Je to přirozené, protože většina prsů takový tvar má a pokud chceme docílit vzhledu, že vlastně žádná augmentace neproběhla, pak implantáty s tímto typem báze jsou ty pravé.

 • Zvětšení prsou implantátem

  Zvětšení prsou silikonovým implantátem podstupujete proto, abyste dodaly svým ňadrům potřebný objem. Nejdůležitějším slovem v předchozí větě je slovo potřebný. Každá z Vás má představu, že objem, který potřebuje, je jinak velký, jinak tvarovaný a různě vysoko. Proto výrobci vymysleli celou škálu různých prsních implantátů, abychom Vám byli schopni vybrat ten nejvhodnější. Jak taková volba probíhá?

  Celá konzultace je o Vás a o Vašich představách. Abych Vaše představy lépe poznal, nestyďte se mi ukázat fotky Vašich ideálních prsů. Dřív jsem to odmítal, ale teď mi to připadá jako velmi dobrá cesta, jak poznat, co ve skutečnosti chcete. Někdy je Váš slovní popis Vašeho přání zavádějící a občas samy přesně netušíte, co chcete. Díky těmto fotkám jsem schopný vymyslet a vybrat ten nejvhodnější implantát pro Váš hrudník.

  A Váš hrudník hraje tu vůbec nejzásadnější úlohu v celém procesu zvětšení prsů pomocí silikonových implantátů. Základním prvkem každé konzultace by mělo být proměření Vašich stávajících prsů a seznámení se s každou nerovností, asymetrií či jinou deformitou na Vašem těle, které by mohly mít vliv na konečný výsledek. Z těch všech, které vidím, Vám sdělím jen ty nejvážnější, protože řadu z nich dokáže odhalit jen oko zkušeného plastického chirurga. Zejména pokud je to spojeno třeba s anatomickou varietou na hrudním koši.

  Po provedeném měření Vašich prsů a seznámení se s Vaší představou by mělo nastat vyzkoušení si velikosti implantátu v podprsence před zrcadlem. Je to Vaše oblíbená fáze, při které vidíte možný výsledek. Zároveň je to počátek dalšího zvažování o konečné velikosti implantátu. U jednoduché augmentace prsů – tím myslím, že zvětšovaný prs je ideálně vytvořen a potřebuje jen podpořit vhodným implantátem – je situace jednoduchá, protože si můžete vybrat velikost libovolnou. Ale u klientek, kde je třeba trošku krotit vášeň pro zvětšení vzhledem k původnímu tvaru prsu nebo hrudníku, se během fáze zkoušení můžete dostat mimo limit Vašeho budoucího optimálního implantátu. Tato situace může vyústit do dvou možných řešení. Buď netrváte na velikosti, kterou jste si vybrala a spokojíte se s implantátem, který je optimální pro Vaše tělo (Váš hrudník a Vaše prsa) nebo se spokojíte s implantátem, který je optimální pro Vaši hlavu (Vaše touha po dané velikosti převáží možnosti Vašeho hrudníku). Ve druhém případě je jasné, že nejsem schopný docílit dokonalého výsledku a konečný vzhled bude vždy kompromisem mezi možnostmi Vašeho těla a velikostí implantátu. Tuto skutečnost je pak třeba akceptovat.

  Konečná velikost a tvar implantátu tedy závisí na naší společné domluvě. Nebojte se se mnou bavit otevřeně. Čím přesněji se navzájem pochopíme, tím lepšího výsledku se společně dobereme. A o nádherný výsledek jde především.

 • Zvětšení prsou tukem

  Zvětšení prsou vlastním tukem je velmi kontraverzní téma v plastické chirurgii. Mezi námi plastiky jsou její skalní zastánci, ale rovněž i zarytí odpůrci. Všeobecně při práci s tukem existuje řada otazníků, které nebyly doposud objasněny.

  Zvětšování prsou tukem jsem začal dělat v roce 2009. Aby bylo docíleno maximálního možného zachování objemu přeneseného tuku, přidávali jsme k tukové části i kmenové buňky. Takovým postupem jsme byli schopni zvětšit prso až o 150ml v průběhu jednoho sezení. Tzn. že během 3 sezení jsme byli schopni dodat minimálně 400ml. Tehdy jedno sezení s obohacením pomocí kmenových buněk stálo 150.000 Kč. Během dalších let jsme od kmenových buněk upustili a v současné době je již nepřidáváme. Tím se významně snížila cena celé procedury a dostali jsme se pod cenu běžné augmentace pomocí silikonového implantátu.

  Nejdůležitější informací pro Vás – moje milé čtenářky – je, že zvětšování prsou tukem je jedna z nejméně předvídatelných operací v plastické chirurgii. Představte si to tak, že vezmete milion zrnek obilí a zasejete je do země. Prvním faktorem je, jestli jsou vůbec ty zrna schopná klíčit. Dalším faktorem je, jestli to pole je vůbec úrodné. A samozřejmě taky na způsobu setí a dalších podmínkách pro klíčení. Pokud zůstaneme u tohoto přirovnání, pak:

  • Schopnost zrna klíčit se rovná kvalitně provedené liposukce, která dokáže zachovat životaschopnost jednotlivých zrníček tuku a zároveň z nich vybere jen ty správné velikosti
  • Úrodnost pole se rovná dobře prokrvené tkáni Vašeho prsa, kde nejsou jizvy a každé zrníčko tuku bude mít kolem sebe dostatek výživy
  • S čímž souvisí dobré podmínky pro klíčení, protože bez výživy přenesené tukové buňky nebudou schopné přežít a mohou se změnit v olejové cysty
  • A nakonec způsob setí. I kdybychom měli všechny předchozí podmínky splněny na 100%, tak pokud milion zrn vysypu na jednu hromadu vzejde mi jich jen pár na okraji.

  Celou věc dále komplikují Vaše osobní snahy o udržení krásné postavy. Často se mě klientky ptají, že když nemají tuk, jestli by si ho neměly vypěstovat a pak bychom ho přenesly. Myšlenka je to dobrá, ale po přenesu klientka bude chtít zase shodit a během váhové redukce se jí zredukuje i přenesený tuk v prsou. Takže celá operace by byla k ničemu….

  …ale to zase není až tak pravda. Myslím si, že je třeba věci správně pojmenovávat. Do teď jsme se zabývali jen části o zvětšení prsou. Ale odběr tuku je vlastně další a někdy i příjemnější části operace. Z mého pohledu je daleko vhodnější název „liposukce s výhodou si zpevnit prsa“ než „zvětšení prsou s liposukcí“. A největší spokojenost jsem zaznamenal právě s klientkami, které to tak i braly. Když už si jdu udělat liposukci, použijeme ten tuk na prsa. To je správný přístup ke zvětšení prsou vlastním tukem, že se vlastně jedná o liposukci s výhodou.

  Ono i v pooperačním období je to velmi náročné na psychiku. Když jdete jen na liposukci, tak druhý den po zákroku otečete a postupně se daná oblast zmenšuje a zmenšuje a Vy jste šťastnější a šťastnější. Zatímco pokud se Vám postupně zmenšují prsa, která okamžitě po zákroku jsou plná anestetika, tuku, zbytkové vody a ještě otoku, tak Vám to takovou radost nedělá a po 2 měsících mi sdělujete, že ty prsa jsou vlastně stejně velký jako předtím (i když to objektivně není pravda).

 • Modelace prsou

  V té chvíli, když začnete svoje prsa považovat za nehezky tvarované, a přitom se Vám zdá, že nepotřebujete další objem pomocí třeba silikonového implantátu, se rozhodnete, že modelace prsů je pro Vás to nejlepší. Zdá se Vám, že by bylo třeba prsa trošku oživit, že jim chybí objem v horních pólech nebo bradavka už není tam, kde bývala nebo cokoliv jiného. Pro laika je v řadě případů velmi obtížné se přesně oddiagnostikovat a naindikovat si tu správnou metodu co potřebuje.

  V dalším textu budu popisovat různé modelace prsů, které buď provádím nebo se mi nezdají jako vhodné metody. Spoustu z nich jsem dělal v minulosti a už nedělám, k některým jsem si ještě cestu nevytvořil. S plastickou chirurgií a dovedností plastického chirurga, která vychází z jeho letité zkušenosti, je to jako s dobrým kuchařem. Překvapit Vás může i skvělý začátečník, ale kvalitní a dlouhotrvající výsledky Vám přinese jen někdo, kdo se mohl poučit ze svých chyb. Takový odborník během předcházejících let odoperoval stovky klientek a díky této zpětné vazbě dokáže pro Vás vybrat tu metodu, která nejlépe funguje v jeho rukou. To je dobré si vždy uvědomit, když porovnáváte výsledky a metody mezi jednotlivými plastickými chirurgy. A u modelace prsů je to rozdíl velmi významný a myslím, že pro Vás velmi zásadní. Metody modelace prsů, které jsem se naučil před 20 lety jsem téměř kompletně opustil. Zkušenost mi ukázala, že většinou nemají dlouhotrvající efekt. Na druhé straně díky stovkám pacientek, které jsem odoperoval pro onkologické onemocnění prsů, jsem vytvořil techniky, které jsou bezpečné, operačně rychlé a zejména mají dlouhotrvající efekt.

  V rámci modelace prsu budu dále popisovat modelaci malou, střední a velkou. Pro snazší rozlišení se jednotlivé metody dají označit jako kolečko, lízatko a kotva. Tím samozřejmě myslím tvar výsledné jizvy po operaci. Při malé modelaci prsou je jizva situovaná jen kolem bradavky, u lízátka je protažena i od bradavky do podprsní rýhy a tvar kotvy přidává jizva v podprsní rýze. Dále existují modelace prsů, kde jizva je umístěna např. jen v podprsní rýze. Takovou modelaci prsů nazýváme „smile uplift“, jelikož připomíná úsměv.

  Jaký typ modelace prsů je pro Vás ten nejlepší, si můžeme říct až při osobní konzultaci. Modelovat lze i prsa po augmentaci silikonovým implantátem nebo třeba po zvětšení prsů vlastním tukem. Naopak modelace se silikonovým implantátem je jedna z největších výzev, kterou plastický chirurg může přijmout. Pokud to situace dovolí, v těchto případech doporučuji polyuretanové prsní implantáty, díky kterým získáte implantát spojený s hrudní stěnou, bez tendence k posunu, velmi stabilní ve své pozici. Na druhé straně čím hladší povrch implantátu použijeme, tím větší tendenci ke sklouznutí dolů implantát bude mít a tím rychleji se Vám Váš prs opět „propadne“. Ne každý plastický chirurg má zkušenosti s celým spektrem silikonových prsních implantátů tak jako já, aby Vám byl schopen poradit ten nej pro spojení s modelací prsů.

 • Zmenšení prsů

  Pokud se Vám zdají Vaše prsy příliš velké a už takové nechcete, pak je na místě uvažovat o redukční plastice prsou. Metod zmenšení prsou je celá řada. Vlastně té části, co se děje uvnitř, co Vy vlastně nevidíte a co my, plastičtí chirurgové provádíme na operačních sálech. Zvenku, na viditelné kůži, téměř v 90% najdete po zmenšení prsou jen jizvu ve tvaru „kotvy“. Tedy jizvu kolem bradavky, od bradavky dolů a pod prsem.

  Zmenšení prsou se operační technikou a přístupem příliš neliší od modelace. Velmi, skutečně velmi vzácně se můžete potkat s plastickým chirurgem, který Vám nabídne redukci prsu přes jizvou pouze kolem bradavky. Takovou metodu já osobně provádím pouze u pacientů podstupujících změnu pohlaví, kde tato technika dává smysl a nádherné výsledky. Protože nejde přece jen o objem, ale zejména o tvar.

  U většiny žen, které přichází na redukční mamoplastiku je prs tak velký, že už není pěkně formovaný, ztratil krásu pevného prsu a poklesu níž, než je záhodno. Proto je třeba změnit i povrch prsu. Jak jsem psal u modelací, známe tři tvary jizev – kolečko, lízátko, kotva. Kolečko u zmenšení prsou skutečně moc smyslu nedává, a tak nám zbývá lízatko a kotva.

  Vertikální redukce prsu už je metoda používaná, ale má opět své zásadní omezení v možnosti dosažení optimální tvaru prsu, a to zejména ve vzdálenosti od bradavky do podprsní rýhy. Vertikální plastiky prsu většinou tuto vzdálenost spíše prodlouží, než aby ji zkrátily. Kvůli této vlastnosti je moc nepoužívám. Stále věřím tomu, že Vy všechny dáte přednost dokonale tvarovanému prsu s jizvou navíc v podprsní rýze, než prsu s příliš dlouhou vzdáleností od bradavky do podprsní rýhy (což dělá v této oblasti uvolněnou kůži a propad prsní žlázy) protože se Vám nelíbí jizva pod prsem, která mimochodem ve stoje není vůbec vidět, protože je kompletně krytá prsem. Po zmenšení prsou je nejvíce patrná jizva kolem bradavky.

  Proto je víceméně standardem při zmenšení prsou jizva ve tvaru kotvy – tedy kolem bradavky, od bradavky dolů a pod prsem. Předpokládám, že ji dělají všichni plastičtí chirurgové stejně. Je jasné, že každý z nás má určité preference ve tvaru, v poloze bradavky, v délce od bradavky do podprsní rýhy, ale v zásadě je idea jizvy ve tvaru kotvy pro všechny stejná a dobře střižená kůže dává vyniknout tomu, co uděláme uvnitř. Stejně tak jako krásné šaty vyniknou na dokonalé postavě.

  Vy to sice nevidíte a v zásadě je Vám to jedno, ale uvnitř prsu se během operace dějí ty nejpodstatnější procesy. Po 20 letech v chirurgii si dovolím tvrdit, že pokud plastický chirurg nemá trojrozměrnou představivost a cit pro tkáně, tak by se vůbec do zmenšení šité na míru dané klientce pouštět neměl. Může maximálně zreprodukovat operaci, kterou se naučil od svých školitelů a věřit, že to dopadne dobře. Tak jsem to dělal prvních 5 let. Ale to pro dokonalý výsledek nestačí. Je třeba pochopit celou filozofii redukce prsu, k tomu si přidat zkušenosti z vlastních komplikací a vytvořit klientce operaci šitou na míru. Každý prs má určitou stavbu, určitý tvar, určitou měkkost a taky věk.  Jak jsem zde psal na jiném místě, co mě naučili dělat „uvnitř“ prsu moji školitelé před lety, jsem už úplně opustil. Postupně jsem si vytvořil vlastní škálu metod založenou na tzv. horní stopce (bradavka je vyživovaná pruhem tkáně zhora), kterou pokládám za jistou, jednoduchou, a hlavně pro Vás bezpečnou. Zredukoval jsem tím řadu komplikací, které se mi běžně stávaly s technikou předešlou a docílil jsem dlouhotrvajícího efektu, který se stopkou dolní (bradavka je vyživovaná pruhem tkáně zespodu) nikdo nedokáže přebít. Dolní stopku pokládám za kompletně překonanou (až na výjimečné případy, kdy ji rovněž provádím) a u estetické operace prsu jsem ji už minimálně 5 let neudělal vůbec. Dolní stopka má zásadní nevýhodu v tzv. bottom out efektu, což je naprosto přirozený propad dolního pólu prsu díky vlastní tíze dolní stopky. To Vám u horní stopky nehrozí. A když k metodě horní stopky přidám rekonstrukci podprsní rýhy a podporu zevním lalokem najednou se Vám prs tvoří pod rukama naprosto přirozeně, pevně, stabilně. A o to jde především, vytvořit stabilní prs, aby Vám vydržel co nejdelší dobu.

 • BRIPSA

  Moje práce mě nesmírně baví a každou operací se snažím posunout k lepším a lepším výsledkům. Když jsem před 20 lety začínal, přebíral jsem techniky od starších a zkušenějších kolegů. I touto cestou bych jim chtěl poděkovat a vyjádřit jim vděk, že mi umožnili si postavit silné základy, na kterých se dá stavět operační jistota. Každý chirurg by však měl mít touhu překročit svůj stín a přinést něco nového, co mu přinese radost z inovace a uznání od kolegů. Pevně věřím, že díky mojí nové technice redukce a modelace prsu pomocí dual plane přístupu, udělám radost mnoha ženám, které touží po pevném poprsí vzhledu jako s implantátem a přesto zcela bez jeho použití. Z mého pohledu je to úplně nový koncept, který jsem nikde neviděl a o kterém jsem nikdy nečetl. Pokud je má znalost tak plytká, že některý z mých kolegů tuto metodu zná, pak bych ho prosil o zaslání článku a autora, který ji publikoval. Děkuji mnohokrát.

  Osobně metodu nazývám BRIPSA. Je to anglická zkratka, kterou bych do češtiny volně přeložil jako techniku zmenšení prsou s jejich zpevněním pomocí vlastní tkáně vložené pod sval. Název je to složitý, stejně tak i vlastní operace nepatří mezi nejjednodušší, ale výsledky za to stojí a po letech používání můžu upřímně konstatovat, že žádná z předchozích metod, co jsem kdy používal nebo na kongresech viděl, neměla tak hezké výsledky, navíc dlouhodobě stabilní. Popis operace přesahuje rámec tohoto textu a s dovolením si ho ponechám na odborné fóra ke kritice od renomovaných kolegů.

  Díky použití vlastní tkáně není nutný silikonový prsní implantát, který se u této techniky ani použít nedá, protože v jeho místě je právě lalok z vlastní tkáně. Tím je dosaženo maximální plnosti v horním pólu prsu, maximálního naplnění dekoltu i bez použití prsních implantátů a zároveň redukce vlastního objemu prsu. Je třeba však hned při úvodní konzultaci dobře zvážit možnost použití této techniky, protože není vhodná pro každého. Zásadní jsou předoperační rozměry prsu. Pokud ty odpovídají požadovaným rozměrům, pak se klientka může těšit na perfektní tvar prsu i se svou plností.

  Z mého pohledu pokládám techniku BRIPSA za jedinečnou možnost, jak dosáhnout zmenšení a zpevnění prsou bez pomoci silikonového prsního implantátu. A pokud chcete tuto možnost využít, pak se objednejte za mnou na konzultaci, protože Vám ji nikde jinde nabídnout nemůžou.

FAQ

mohlo by vás zajímat

Jste zkušený plastický chirurg?
Věřím, že ano. Plastickým chirurgem jsem se chtěl stát už na gymnáziu. Od roku 2003 se plastickou chirurgií zabývám intenzivně. Patřil jsem k nejmladším atestovaným plastickým chirurgům v historie české plastické chirurgie. Následoval doktorát z plastické chirurgie a mnoho zahraničních stáží na klinikách plastické chirurgie. Z mých cest jsem si dovezl řadu cen. Nejvíce si vážím bronzové medaile goteborské univerzity udělené za přínos v akademickém výzkumu. Dalším mezníkem v mé kariéře plastického chirurga se stalo založení a vedení oddělení plastické chirurgie na luxusní soukromé klinice Surgal. Od roku 2009 jsem rovněž primářem ve svém vlastním zařízení. A velmi si vážím spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem, kde každý týden provádíme rekonstrukce prsů u pacientek s nádorem. Během své praxe plastického chirurga jsem provedl tisíce operací. Proto se odvažuji tvrdit, že v oblasti estetické chirurgie patřím ke špičce v České republice. A tomuto umění se snažím naučit i svoje žáky.
Jak se objednat ke konzultaci?
Nejjednodušší je použít kontaktní formulář, který najdete na tomto webu vždy ke konci stránky. Po odeslání dotazu se s Vámi budeme snažit spojit co nejdříve. Naše recepční Vám nabídne možné termíny konzultace a společně si vyberete pro Vás ten nejvhodnější. Rovněž Vás budeme informovat, na které klinice plastické chirurgie se konzultace uskuteční a kolik konzultace bude stát. Nebudete-li si s čímkoliv vědět rady, neváhejte nám napsat nebo se spojit jakýmkoliv způsobem přes sociální sítě. Je lepší dvakrát se zeptat zbytečně než přijít neinformovaná. Proto se nebojte ptát.
Jaké předoperační vyšetření potřebuji?
Prvním krokem je vždy konzultace s plastickým chirurgem, při které se dozvíte způsob anestezie, tj. znecitlivění. V zásadě by se daly rozdělit 3 skupiny pacientů podle složitosti zákroku. Skupina první jsou estetičtí pacienti pro jednoduché výkony jako je botox, výplně, ale i zdraví pacienti na operaci horních víček. Tito klienti nepotřebují žádné předoperační vyšetření a postačí jen vyplnit svoji anamnézu (krvácivé onemocnění, porucha srážlivosti, jiné vážné onemocnění) v průběhu registrace na kliniku. Druhou skupinou jsou pacienti na větší výkony plastické chirurgie v místním umrtvení, kde již vyžadujeme odběry vždy (minimálně krevní obraz, krevní srážlivost, jaterní testy, CRP) a popřípadě doplňujeme ještě o další vyšetření dle přidruženého onemocnění klienta. Třetí skupina jsou pacienti v celkové narkóze, u kterých je nutné kompletní předoperační vyšetření nejlépe z interní ambulance. Pro nás i pro Vás je nejpohodlnější si nechat provést předoperační vyšetření na klinice Surgal.
Operujete i na pojišťovnu?
Ano, operuji na pojišťovnu. Na klinice Surgal máme smlouvu se všemi pojišťovnami a provádíme velké spektrum výkonů plastické chirurgie. Je zde možné si domluvit odstranění nádoru z obličeje, operaci karpálního kanálu a další standardní plastické operace. Je rovněž možné se informovat o zmenšení prsou na pojišťovnu nebo i úpravě břicha na pojišťovnu. Bohužel pro vás, většina těchto kosmetických operací schvalovacím procesem neprojde. Pojišťovna uznává plastickou operaci za odůvodněnou, pokud je ze zdravotních důvodů. K tomu máme vydána určitá kritéria, která jako plastičtí chirurgové musíme splnit. Je jasnou snahou pojišťoven neplatit výkony plastické chirurgie.
Kde se plastická operace uskuteční?

Na webu naleznete celkem 4 adresy pracovišť, kde pracujeme. Nejčastěji budete operování na klinice Effect, Palackého třída 11 v Brně, kde provádíme všechny estetické zákroky typu botox, výplně vrásek, zvětšení rtů, omlazení obličeje a jiné kosmetické zákroky. Rovněž zde provádíme výkony v místním umrtvení jako je liposukce, operace horních víček a operace dolních víček, lipotransfer (přenos tuku z jedné oblasti těla do jiné) a menší plastické operace jako miniabdominoplastika (odstranění malého převisu břicha). Vidět se můžeme rovněž na klinice Surgal, Drobného 40 v Brně, kde operuji všechny výkony v celkové narkóze za hospitalizace kam patří zvětšení prsů, modelace prsů, abdominoplastika a velké liposukce. Masarykův onkologický ústav patří mezi pracoviště, kde plastické operace organizuje OMKOCH. Vše tedy běží v režimu onkologické péče a jiné, než onkologické pacienty zde neoperujeme. Poslední klinikou je pražská soukromá klinika Mediestetik.