Skip to main content

Facelift

Facelift Vás vrací zpátky do života

Nejen facelift, ale i další techniky omlazení obličeje Vás vrací o pěknou řádku let zpátky. Pokud je chcete podstoupit, pak Vám hlavou létají myšlenky o tom, jak moc Vás operace vyřadí z práce, jak dlouho se to bude hojit a jestli Vás u toho musíme uspat.

Kdo se o facelift zajímá může být docela zmaten, o kolika různých metodách je možné se dočíst. A navíc Vás budou všichni přesvědčovat o tom, že je jedno jak se to jmenuje, ale že se to musí udělat dobře. Co to je dobře ale neprozradí.

Myslím si, že dobře a moderně odoperovaný facelift je metodou "deep plane facelift", takzvaný hluboký SMAS s uvolněním úponů této vrstvy a jejich fixací do patřičné pozice.

Deep plane facelift je podle mě to nejlepší, co Vám můžeme nabídnout a takto ho provádím nejraději

Facelift je vrcholem v omlazení a vyhlazení vrásek obličeje.

Za jednu z největších operací v plastické chirurgii považuji face-lift, neboli vypnutí kůže obličeje tak, abychom vrátili čas o minimálně deset let zpět. Vhodným kandidátem je většinou již zralá žena kolem 50 let věku s typickým poklesem tváří a výrazným „syslíkem“ po stranách ústních koutků. Navíc se přidává zvýraznění okrajů svalů na krku. Je-li správná indikace faceliftu, pak je i nádherný výsledek po operaci. A aby výsledek faceliftu dlouho vydržel, tak musí být operace provedena s tzv. fixací SMAS systému. SMAS je vlastně taková vrstva pod kůží na povrchu hlubších struktur obličeje, která je propojená s krkem a když za ní zatáhneme, tak dojde přesně k tomu omlazující efektu, který od operace očekáváme. Dříve jsem prováděl tzv. plikaci SMAS. Tato metoda se ukázala jako velmi dobrá, rychlá, ale výsledek nebyl z dlouhodobého hlediska úplně optimální. Proto jsem přešel na techniku preparace a transpozice SMAS, která zajistí efekt faceliftu na delší dobu. Ale i to bylo málo. Na světových kongresech je považováno za nejlepší použít metodu deep plane facelift, která navíc uvolní úpony SMAS a přesune je tam, kam patří. Z mého pohledu je plikace SMAS nedostatečná, transpozice se v určitých případech dá zkombinovat s deep plane faceliftem, ale sama o sobě neumí dát takovou podporu obličeji jako standardní deep plane facelift. Ten skutečně považuji za převratnou techniku v oblasti faceliftů.

Facelift je vrcholem v omlazení a vyhlazení vrásek obličeje. Před tím, než k němu dospějete, tak určitě nezanedbávejte i další techniky, které dokáží zkrášlit Váš obličej. Jednoduchou je aplikace botoxu proti vráskám. Výkon, který trvá kolem 10 minut, kdy pomocí injekční jehly vpravíme k určitým svalům botulinový toxin, lidově botox a ten zajistí umrtvení mimických svalů. Výsledkem je, že nejste schopni mimické vrásky pomocí svých gest vytvořit a tak se oblast vyhladí. Nejčastěji se botox aplikuje do oblasti mezi obočí, dále do čela a k zevním koutkům očí.

Díky přibývajícím létům dochází k poklesu obličeje. Jak jsme psal na jiném místě, začíná to poklesem obočí, který řeší jen malé procento žen. Podle mne je to díky nutnosti operace v narkoze, i když endoskopické zvednutí obočí, které provádím zanechává jen malé jizvičky. Zato pokles tvářového tuku se odhodlá řešit již mnohem více klientek. Podle mne je to díky jednoduchosti výkonu. Celá procedura trvá zhruba 30 minut, probíhá buď v místním umrtvení nebo zcela bez něho a při ní provádíme aplikaci výplňového materiálu do tváří. Za cenu kolem 14tisíc korun máte opět tvářičky jako před lety. Navíc je tato metoda přínosná i pro Vaše nosoretní vrásky, které se vyhladí, ztratí se i propadnutí kolem očí. Často se klientky ptají, jestli nebudou jako křečci. Nebudou, pokud se nerozhodnou to přehánět a nebudou vyžadovat zbytečné zásahy. A rozhodně ne v mé ambulanci. Není neobvyklé, že ani opakovanou žádost o doplnění odmítám.

Omlazení obličeje

 • Vzhled obličeje

  Co má vliv na vzhled obličeje

  Když se podívám do své historie, tak najdu několik milníků, které formovaly můj celkový náhled na operace a omlazení v oblasti obličeje. Je pravda, že se některé ukázaly jako slepá cesta, ale více bylo těch, které posunuly moje výsledky dopředu a věřím, že tak přinesly radost i stovkám z Vás. 

  Nejprve je dobré si připomenout, že na vzhled obličeje má vliv Vaše životospráva, Váš životní styl, ale i vrozený typ kůže a mikrobiom na jeho povrchu. V neposlední řadě výkyvy Vaší hmotnosti. Životosprávu a životní styl můžete ovlivnit. Vrozené podmínky se už ovlivňují velmi těžce.  Co neovlivníme vůbec je čas. Stárnutí je přirozený proces, který zanechává na obličeji jasné stopy. A zejména na tyto stopy pak cílíme s metodami omlazení obličeje.

  Vliv hmotnosti na vzhled obličeje

  S klienty po redukci váhy se setkávám velmi často. Jednak spolupracujeme s klinikou, která provádí bariatrické operace (tzv. podvázání žaludku), ale hlavně řada z Vás prochází dietami a redukcí hmotnosti, které mají vliv i na Váš vzhled v obličeji. I v obličeji se totiž nachází tuk, který se mění obdobně jako tuk jinde na těle. To znamená, že když přibíráte na váze, zvětšuje se i objem tvářového tuku. Tím dochází k naplnění obličeje přirozeným vlastním objemem, svým vlastním tukem ( umíme Vám tuk přenést i uměle, ale tady se bavíme o přirozeném tuku, který je v obličeji od narození ). Jenže my nechceme mít kila navíc. A při procesu následného hubnutí se tento přirozený tuk ve Vašem obličeji začne ztrácet. Tím dojde k propadnutí obličeje v charakteristických místech...pod očima, ve tváři a pod.

  Vliv věku na vzhled obličeje

  Nejspíš si to ani neuvědomujete, ale s věkem se Vám mění i tvar lebky, velikost svalů, mění se i charakter kůže. To vše má vliv na Váš vzhled a ovlivňuje to i naše možnosti Váš vzhled opravit. Plastičtí chirurgové dokáží zázraky, ale nejsou kouzelnící. Snažíme se vlastně jít proti proudu času a navracet vzhled tam, kde byl před lety. Ale naše možnosti jsou omezené na soubor standardních technik, které si popíšeme dále.

  Nejlepší způsob jak najít ty nejlepší možnosti pro zlepšení Vašeho vzhledu je osobní konzultace 

 • SMAS

  Co je to SMAS?

  Termín SMAS je zkratkou, která pochází z anglických slov: superficial muscular aponeurotic system. To jsem Vám asi moc nepomohl. Tak to zkusím vysvětlit co nejjednudušeji, proto prosím odborné čtenáře, ať mi prominou tu terminologii a anatomické nepřesnosti.

  Téměř celý povrch těla až na pár vyjímek je "postavený" stejně. Koukněte se třeba na řez vepřovým bůčkem. Pod velmi tuhou kůží, je vrstva tuku, pak teňounký sval (ten my lidé většinou nepotřebujeme, ale někde ho ještě máme) a následuje další vrstva tuku, která leží na svalové povázce na svalových bříšcích. V obličeji je to stejné, jen toho tuku tam máme minimum.

  Na obličeji je tedy pod kůží jen skutečně tenká vrstvička tuku a pod ní SMAS. SMAS je vrstva dobře definovaná, pevná a pod ní v blízkosti ucha se nachází slinná žláza, ze které vybíhá lícní nerv. To je místo nejvíce náchylné na poranění tohoto nervu při operaci faceliftu. Navíc v tomto místě je už lícní nerv rozvětven, takže je třeba být obezřetný hned na několika místech. Pod vrstvou SMAS jsou pak takové prázdné prostory, díky kterým můžou svaly obličeje snadněji provádět mimické pohyby. Můžeme se tedy smát, mračit a komunikovat.

  Proč je SMAS tak důležitý?

  Je to nejpevnější a jediná struktura na obličeji, která lze chirurgicky ošetřit. SMAS můžeme prostě jen sešit, tzv. plikovat nebo ho můžeme vypreparovat a zafixovat na jiném místě, tzv. transponovat SMAS nebo můžeme SMAS přerušit a jít do hloubky a tam provést tzv. deep plane facelift.

  Moderní pojetí omlazení obličeje se soustředí právě na deep plane facelift. Je to výkon náročnější, ale výsledky má nejlepší.

 • Facelift

  Facelift je vrchol omlazení obličeje

  Ač se to zdá neuvěřitelné operace typu facelift ve smyslu nápadu a provedení je už přes 100 let stará. A během této dlouhé doby se naše techniky měnily, zanikaly a opět ožívaly. Nicméně myšlenka na "vytáhnutí" obličeje a vymizení vrásek je tu s námi skutečně dlouho.

  Z mé vlastní zkušenosti posledních 20 let v plastické chirurgii se toho změnilo hodně a techniky faceliftu se malými krůčky posouvají k dalším a doufejme že i k lepším výsledkům. Když jsem s plastickou chirurgií začínal, tak stačila tzv. plikace SMAS.  Plikace SMAS neznamenal žádný hlubší zásah do struktur, které v současnosti považujeme za nutné při faceliftu ošetřit. Nicméně dodnes v určitých případech pokládám plikaci SMAS za dobré řešení. Například u silných kuřaček je hloubkové uvolnění tváře velmi riskantní vzledem k možnosti nehojení se po operaci. Nebo výkony v místním umrtvení, u kterých - zatím - nejsem schopen zajistit kvalitní umrtvení právě těch hlubokých struktur, které při deep plane faceliftu potřebujeme uvolnit a zafixovat.

  Od roku 2011 jsem začal používat metodu transpozice SMAS, kterou považuji za velmi přínosnou a vlastně trochu naznačila, kam se bude ubírat operace faceliftu dále. Při transpozici SMAS u faceliftu použijeme část SMAS před uchem k tomu, abychom docílili velmi kvalitního posunu a fixace SMAS v nové pozici. U této techniky dojde k nádhernému vytažení v oblasti spodní čelisti, ale nedařilo se mi "omladit" obličej v oblasti lícní kosti a okolí.

  Až příchodem deep plane faceliftu je i tato oblast ošetřena a výsledky jsou zde velmi povzbuzující. U deep plane faceliftu dokážeme uvolnit úpony, které nám brání v posunu obličeje patřičným směrem. Zároveň jsme schopni během operace vidět i nervy a další struktury, které je třeba chránit. Nicméně deep plane facelift je náročná operace, která vyžaduje celkovou narkozu.

  Za nejpřínosnější operaci pro omlazení obličeje považuji deep plane facelift

Omlazení obličeje

FAQ

mohlo by vás zajímat

Jste zkušený plastický chirurg?
Věřím, že ano. Plastickým chirurgem jsem se chtěl stát už na gymnáziu. Od roku 2003 se plastickou chirurgií zabývám intenzivně. Patřil jsem k nejmladším atestovaným plastickým chirurgům v historie české plastické chirurgie. Následoval doktorát z plastické chirurgie a mnoho zahraničních stáží na klinikách plastické chirurgie. Z mých cest jsem si dovezl řadu cen. Nejvíce si vážím bronzové medaile goteborské univerzity udělené za přínos v akademickém výzkumu. Dalším mezníkem v mé kariéře plastického chirurga se stalo založení a vedení oddělení plastické chirurgie na luxusní soukromé klinice Surgal. Od roku 2009 jsem rovněž primářem ve svém vlastním zařízení. A velmi si vážím spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem, kde každý týden provádíme rekonstrukce prsů u pacientek s nádorem. Během své praxe plastického chirurga jsem provedl tisíce operací. Proto se odvažuji tvrdit, že v oblasti estetické chirurgie patřím ke špičce v České republice. A tomuto umění se snažím naučit i svoje žáky.
Jak se objednat ke konzultaci?
Nejjednodušší je použít kontaktní formulář, který najdete na tomto webu vždy ke konci stránky. Po odeslání dotazu se s Vámi budeme snažit spojit co nejdříve. Naše recepční Vám nabídne možné termíny konzultace a společně si vyberete pro Vás ten nejvhodnější. Rovněž Vás budeme informovat, na které klinice plastické chirurgie se konzultace uskuteční a kolik konzultace bude stát. Nebudete-li si s čímkoliv vědět rady, neváhejte nám napsat nebo se spojit jakýmkoliv způsobem přes sociální sítě. Je lepší dvakrát se zeptat zbytečně než přijít neinformovaná. Proto se nebojte ptát.
Jaké předoperační vyšetření potřebuji?
Prvním krokem je vždy konzultace s plastickým chirurgem, při které se dozvíte způsob anestezie, tj. znecitlivění. V zásadě by se daly rozdělit 3 skupiny pacientů podle složitosti zákroku. Skupina první jsou estetičtí pacienti pro jednoduché výkony jako je botox, výplně, ale i zdraví pacienti na operaci horních víček. Tito klienti nepotřebují žádné předoperační vyšetření a postačí jen vyplnit svoji anamnézu (krvácivé onemocnění, porucha srážlivosti, jiné vážné onemocnění) v průběhu registrace na kliniku. Druhou skupinou jsou pacienti na větší výkony plastické chirurgie v místním umrtvení, kde již vyžadujeme odběry vždy (minimálně krevní obraz, krevní srážlivost, jaterní testy, CRP) a popřípadě doplňujeme ještě o další vyšetření dle přidruženého onemocnění klienta. Třetí skupina jsou pacienti v celkové narkóze, u kterých je nutné kompletní předoperační vyšetření nejlépe z interní ambulance. Pro nás i pro Vás je nejpohodlnější si nechat provést předoperační vyšetření na klinice Surgal.
Operujete i na pojišťovnu?
Ano, operuji na pojišťovnu. Na klinice Surgal máme smlouvu se všemi pojišťovnami a provádíme velké spektrum výkonů plastické chirurgie. Je zde možné si domluvit odstranění nádoru z obličeje, operaci karpálního kanálu a další standardní plastické operace. Je rovněž možné se informovat o zmenšení prsou na pojišťovnu nebo i úpravě břicha na pojišťovnu. Bohužel pro vás, většina těchto kosmetických operací schvalovacím procesem neprojde. Pojišťovna uznává plastickou operaci za odůvodněnou, pokud je ze zdravotních důvodů. K tomu máme vydána určitá kritéria, která jako plastičtí chirurgové musíme splnit. Je jasnou snahou pojišťoven neplatit výkony plastické chirurgie.
Kde se plastická operace uskuteční?
Na webu naleznete celkem 3 adresy pracovišť, kde pracujeme. Nejčastěji budete operování na klinice Effect, Palackého třída 11 v Brně, kde provádíme všechny estetické zákroky typu botox, výplně vrásek, zvětšení rtů, omlazení obličeje a jiné kosmetické zákroky. Rovněž zde provádíme výkony v místním umrtvení jako je liposukce, operace horních víček a operace dolních víček, lipotransfer (přenos tuku z jedné oblasti těla do jiné) a menší plastické operace jako miniabdominoplastika (odstranění malého převisu břicha). Vidět se můžeme rovněž na klinice Surgal, Drobného 40 v Brně, kde operuji všechny výkony v celkové narkóze za hospitalizace kam patří zvětšení prsů, modelace prsů, abdominoplastika a velké liposukce. Masarykův onkologický ústav patří mezi pracoviště, kde plastické operace organizuje OMKOCH. Vše tedy běží v režimu onkologické péče a jiné, než onkologické pacienty zde neoperujeme.